strefa biznes
wybierz termin
18
lis 2018
19
lis 2018
Pogoda -1 °C
ul. Radomska 76a 27-200 Starachowice +48 41 276 78 00
 

Region

Kompleks Świętokrzyska Polana

Kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach zaprasza do odwiedzania swoich atrakcji. Na gości czeka Oceanika- ekspozycja z wielkimi akwariami o pojemności 250 000 litrów, z najbogatszą wystawą zwierząt wodnych w Polsce. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Jest też Kraina Zabawy, a w niej m. in. wielkie dmuchańce, ruchomy statek, karuzela, łódeczki, park linowy i najwyższe w Polsce eurobungee oraz Świętokrzysko - Park Miniatur z największymi zabytkami architektury świętokrzyskiej, pokazanymi w skali 1:20. Dzieci uwielbiają Brzozową Zagrodę gdzie czekają króliki, świnki wietnamskie, owce miniaturki i pawie. Każdy może tu wejść, nakarmić je i z bliska się im przyjrzeć. Świętokrzyska Polana to doskonałe miejsce dla całych rodzin. 

Adres:

Kompleks Świętokrzyska Polana
Chrusty, ul. Laskowa 95 26-050 Zagnańsk k/Kielc

Czynne codziennie w godz. 10-18. 

Więcej informacji: www.swietokrzyskapolana.pl  www.oceanika.pl

Muzeum Przyrody i Technik

Odległość od Hotelu Europa – około 2 km, 5 minut
Kiedy w latach 1826-46 powstał tzw. Kombinat Kamiennej, huta w Starachowicach stanowiła pierwsze i najważniejsze jego ogniwo. Unikatowym eksponatem jest wielki piec z 1899 roku posiadający kompletny ciąg technologiczny. Ekspozycja zawiera także zabytki techniki samochodowej i zbrojeniowej Zakładów Starachowickich. W muzeum prezentowane są również zbiory paleontologiczne, między innymi tropy dinozaurów.

Adres:
ul. Wielkopiecowa 1 (wejście do muzeum od ulicy Piłsudskiego 95),
27-200 Starachowice

Więcej informacji: www.ekomuzeum.pl

Starachowicka Kolej Wąskotorowa

Odległość od Hotelu Europa – około 4 km, 10 minut
Kolej wąskotorowa o długości 20 km (obecnie w eksploatacji ok. 12), łącząca od 1950 do 1997 r. Starachowice z Iłżą, a od 2003 kursująca w sezonie letnim na dwóch odcinkach: Starachowice Wschodnie Wąskotorowe – Lipie oraz Iłża – Marcule. Bierze swój początek w centrum Starachowic (Wierzbniku), następnie przez większą część swej trasy (częściowo rozebranej) przebiega przez Puszczę Iłżecką i dalej wzdłużdrogi krajowej nr 9 dociera do południowej części Iłży.

Więcej informacji: www.skw.org.pl

Park Rozrywki i Miniatur "Sabat-Krajno"

Odległość od Hotelu Europa – 30 km, ok. 25-30 minut
SabatKrajno to całoroczny, rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy a zimą stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. Jedyne miejsce w którym zjedziesz na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla.

W Alei Miniatur zwiedzisz cały świat w parę godzin. Przeniesiesz się prawie na wszystkie kontynenty świata aby poznać kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków globu.

W Parku Linowym przejedziesz na linie nad słynną operą z Sydney oraz wodospadem Niagara. Przetestujesz swoje umiejętności i zwalczysz swoje słabości. Lunapark z liczną ilością atrakcji zagwarantuje dobrą zabawę całej rodzinie.

Kino 6D oferuje 10 różnych tematycznie filmów do wyboru, poczuj wiatr we włosach oraz dreszczyk na stopach, doświadcz do 12 różnych efektów podczas seansu.

Sercem ośrodka jest dwupoziomowa restauracja, Magia Sabatu, gwarantująca dobrą kuchnię i miłą obsługę. SabatKrajno to raj dla całej rodziny, od wnuka do dziadka.

Na terenie ośrodka jest darmowy parking który pomieści ponad 600 samochodów.

Krajno Zagórze to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Górno. Przez wieś przechodzi niebieski szlak turystyczny im. E. Wołoszyna z Wąchocka do Cedzyny. W promieniu dwóch kilometrów jest wiele atrakcji turystycznych z samą Łysicą (612 m. n.p.m.) na czele.

Adres:
Krajno-Zagórze 43c,
26-008 Górno

Więcej informacji: www.sabatkrajno.pl

Bałtów

Odległość od Hotelu Europa – 42 km, około 35 minut
Największą atrakcją tej miejscowości jest Bałtowski Park Jurajski, w którym można podziwiać naturalnej wielkości rekonstrukcje dinozaurów.Przez Bałtów, malowniczym przełomem, płynie rzeka Kamienna, na której organizowane są spływy tratwami. Nad brzegiem rosną liczne, pomnikowe drzewa.

W okolicy warto zobaczyć zespół pałacowy z przełomu XIX i XX wieku oraz odnaleźć niewielkie jaskinie.

 • Jura Park
 • Zwierzyniec Bałtowski
 • Oceanarium
 • Kino 5D
 • Sabathówka
 • Park rozrywki
 • Rollercoaster
 • Szwajcaria Bałtowska - wyciąg narciarski
 • Wioska św. Mikołaja
 • Stary młyn - muzeum
 • Kraina Koni
 • Żydowski Jar - miejsce questingu
 • Kamienne Oko - rekreacyjny zbiornik wodny

Więcej informacji: www.juraparkbaltow.pl

Bobrza

Odległość od Hotelu Europa – 62 km, około 50 minut
Miejscowość położona nad rzeką o tej samej nazwie. Od szesnastego wieku pracowały tu kuźnice i wielki piec, w którym wyrabiano między innymi działa i kule artyleryjskie.

Zabytki:
Pozostałości Zakładów Wielkopiecowych wraz z przyległym osiedlem pracowniczym, zbudowanych w latach 1828–1831, budowę tej największej wówczas polskiej huty z 5 wielkimi piecami przerwał upadek Powstania Listopadowego; całość otoczona okazałym murem oporowym o długości ok. 400 m i wysokości do 15 m.

Bodzentyn

Odległość od Hotelu Europa – 19 km, około 15 minut
Miasto na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Miejskiej Góry nad rzeką Psarką; miejscowość założona w XIV wieku przez biskupa krakowskiego Bodzantę.

Warto zobaczyć:

 • Gotycki kościół parafialny z XV wieku, przebudowany w XVII wieku.
 • Ruiny zamku biskupów krakowskich wybudowanego w XIV wieku.
 • Zabytkowa zagroda Czernikiewiczów przy ulicy 3 Maja 13.
 • Gotycki kościół św. Ducha.

Chęciny

Odległość od Hotelu Europa – 66 km, około 1 godziny
Miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chęciny. Położone ok. 15 km od Kielc, na Wyżynie Kieleckiej, historycznie w Małopolsce. Historia miasta wiąże się nierozerwalnie z zamkiem, który zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Prawa miejskie nadane zostały Chęcinom prawdopodobnie pod koniec XIV stulecia.

W Chęcinach warto zwiedzić:

 • Zamek Królewski
 • Niemczówka - kamienica z 1570 roku w stylu renesansowym
 • Zespół franciszkański - składający się z klasztoru ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego w 1368 roku i gotyckiego kościoła
 • Rynek

Ciekoty i przełom rzeki Lubrzanki

Odległość od Hotelu Europa – 32 km, około 25 minut
Lata dziecięce i młodzieńcze spędził tu Stefan Żeromski; tzw. "Żeromszczyzna" jest obecnie terenem rekreacyjnym z niewielkim zbiornikiem wodnym, letnią kawiarnią i miejscem, gdzie można postawić namiot.

Przez Ciekoty prowadzi znakowany szlak turystyczny koloru niebieskiego - z Cedzyny (11 km) do Świętej Katarzyny (6 km) i dalej do Bodzentyna (14 km) i Wąchocka (34 km). W odległości 2 km znajduje się malowniczy przełom rzeki Lubrzanki pomiędzy górami Radostową i Klonówką, przez które prowadzi główny szlak ś więtokrzyski koloru czerwonego. Na stokach góry Klonówki (tak zwana Ameliówka) znajdują się dwa obiekty hotelarskie.

Ciuchcia Expres Ponidzie

Odległość od Hotelu Europa – 84 km (Pińczów), około 70 minut
Kolejka wąskotorowa kursuje na trasie między Jędrzejowem a Pińczowem. Oprócz rozkładowych kursów turystycznych jest także możliwość zorganizowania kursów specjalnych na zamówienie z każdej możliwej okazji.

W skład pociągu wchodzi zabytkowy parowóz Px-48 oraz trzy najpotężniejsze lokomotywy spalinowe, wagony retro, plenerowe i bufet z nagłośnieniem. Po drodze niepowtarzalne widoki, a w Umianowicach ognisko, zabawa z muzyką, boiska, tory przeszkód.

Więcej informacji: www.ciuchcia.eu

Jaskinia "Raj"

Odległość od Hotelu Europa – 65 km, około 1 godziny
Jaskinia "Raj" to jedna z najpiękniejszych jaskiń Polski. Z badań naukowych wynika, że 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy. Długość jaskini to 240 metrów, z czego do zwiedzania jest udostępnione 150 metrów.

Całkowita długość zbadanych korytarzy wynosi 240 metrów, a dla ruchu turystycznego udostępnionych jest 150 metrów. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem przechodząc kolejno przez następujące pomieszczenia: Komora Wstępna, Komora Złomisk, Sala Kolumnowa, Sala Stalaktytowa i Sala Wysoka. Jaskinia powstała w silnie skrasowiałych wapieniach dewońskich. Wspaniałą szatę naciekową tworzą stalaktyty, stalagmity, kolumny, draperie.

W dnie jaskini występują misy naciekowe, w których spotkać można pizoidy, czyli perły jaskiniowe. 

Więcej informacji: www.jaskiniaraj.pl

Samsonów

Odległość od Hotelu Europa – 48 km, około 40 minut
Wieś nad rzeką Bobrzą o tradycjach przemysłowych. Pierwszy wielki piec został tu wybudowany w 1598 roku.

Z inicjatywy Stanisława Staszica w 1818 roku powstał zakład wielkopiecowy, w którym siłą napędową urządzeń w hucie była woda rzeki Bobrzy, doprowadzona do zakładu sklepionym kanałem. Samsonowska huta pracowała do 1866 roku, kiedy została zniszczona przez powódź. W centralnej części ruin znajduje się wielki piec, za nim jest wieża gichtociągowa, z której dokonywano zasypywania pieca wsadem.

Nowa Słupia

Odległość od Hotelu Europa – 22 km, około 15 minut
Wieś u stóp Łysej Góry, na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Historia Nowej Słupi związana jest z rozwijającym się w pierwszych wiekach naszej ery hutnictwem żelaza.

Pozostałości dawnych pieców hutniczych tzw dymarek znajdują się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczyslawa Radwana. Przy „drodze królewskiej” na Święty Krzyż znajduje się kamienna figura przedstawiająca klęczącego człowieka. Nazywana jest Emerykiem lub pielgrzymem.

Święty Krzyż

Odległość od Hotelu Europa – około 22 km, około 15 minut
Drugie co do wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich (595 m npm). W czasach pogańskich miejsce kultu Łady, Boda i Lela (Pogody, Śwista i Pośwista). Z tego czasu pochodzą wały kultowe opasujące wierzchołek.

Według Długosza obiekt powstał w 1006 r. Od średniowiecza miejsce było ośrodkiem kultu związanego z przechowywaniem tu relikwi Krzyża Świętego, stąd nazwa "Święty Krzyż".

Święta Katarzyna

Odległość od Hotelu Europa – 26 km, około 25 minut
Miejscowość leży w centrum Gór Świętokrzyskich, u podnóża najwyższego ich wzniesienia – Łysicy (612 m). Jest tu kościół i klasztor bernardynek.

Na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się kilka kapliczek, między innymi św. Franciszka przy źródełku, przy czerwonym szlaku na Łysicę. W Świętej Katarzynie powstało w 1910 roku pierwsze w Górach Świętokrzyskich schronisko turystyczne.

 • Muzeum Minerałów i Skamieniałości
 • Klasztor bernardynek i kościół św. Katarzyny
 • Kapliczka świętego Franciszka
 • Kapliczka Janikowskich, zwana kapliczką Żeromskiego

Sandomierz

Odległość od Hotelu Europa – 74 km, około 1 godziny
Świadectwem znaczenia miasta jest ponad 120 zabytkowych budowli wszystkich stylów, które w połączeniu z pięknem krajobrazu, wspaniałą zielenią i malowniczym położeniem na siedmiu wzgórzach, poprzecinanych lessowymi wąwozami, zachęcają licznych turystów do spędzenia czasu w tym mieście. Do najbardziej znanych zabytków należą: renesansowy Ratusz, jedna z bram wjazdowych na Stare Miasto - Brama Opatowska, Zamek Królewski i Katedra wzniesione przez Kazimierza Wielkiego, Collegium Gostomianum należące do najstarszych szkół średnich w Polsce. Dzisiejszy Sandomierz to także ważny ośrodek edukacyjny, kulturalny i gospodarczy województwa świętokrzyskiego.

Skarżysko-Kamienna

Odległość od Hotelu Europa – 20 km, około 15 minut
Świadectwem znaczenia miasta jest ponad 120 zabytkowych budowli wszystkich stylów, które w połączeniu z pięknem krajobrazu, wspaniałą zielenią i malowniczym położeniem na siedmiu wzgórzach, poprzecinanych lessowymi wąwozami, zachęcają licznych turystów do spędzenia czasu w tym mieście. Do najbardziej znanych zabytków należMiasto powstało w 1923 roku na terenach o dużych tradycjach przemysłowych. Już w XVIII wieku pracowały tu wielkie piece.

W dzielnicy Rejów znajdują się pozostałości wielkiego pieca, który był czynny do 1901 roku. W budynku zawiadowcy dawnej huty "Rejów" mieści się obecnie Muzeum im. Orła Białego, w którym obok wystawy obrazującej rozwój miasta, prezentowane są eksponaty związane z okresem II wojny światowej. Na dziedzińcu muzeum można zwiedzić dużą, plenerową wystawę militariów. W północnej części miasta znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej - replika wileńskiej Ostrej Bramy.

Zagnańsk

Odległość od Hotelu Europa – 44 km, około 35 minut
Rośnie tu legendarny dąb - "Bartek". Jego wiek szacowany jest na 600 do 1200 lat - według różnych źródeł.

Drzewo ma 30 metrów wysokości, obwód pnia 985 cm, rozpiętość korony 20 na 40 m., pierśnica (średnica drzewa) 314 cm. W konarach drzewa żyje wiele gatunków ptaków. Pod "Bartkiem" gościli królowie: Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki i Jan III Sobieski. Obok "Bartka" znajduje się aleja złożona z kilkudziesięciu wiekowych drzew.

Zamek "Krzyżtopór" w Ujeździe

Odległość od Hotelu Europa – około 50 km, około 40 minut
Przez 23 lata, na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego - wojewody sandomierskiego, Wawrzyniec Senes z Gryzonii budował zamek w Ujeździe. Na bramie wjazdowej umieszczono wizerunki krzyża i topora, które sprawiły, że powszechnie obiekt znany jest jako "Krzyżtopór".

W 1655 roku, a więc w 11 lat po zakończeniu budowy opanowali go Szwedzi. Kilkakrotnie zajmowany i opuszczany zamek uległ zniszczeniu i po wojnie nie wrócił już do dawnej świetności. Zamek jest wstawiony we wnętrze pięciobocznej fortecy usytuowanej na niewielkim wzniesieniu, otoczony fosą. Obiekt miał symbolizować kalendarz: cztery wieże miały wyobrażać kwartały, pokoi było tyle ile tygodni w roku, sal ile miesięcy, a okien ile dni w roku.

Tokarnia

Odległość od Hotelu Europa – 72 km, około 1 godziny
Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym znajduje się 25 obiektów architektury drewnianej kielecczyzny.

W Tokarni znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej, utworzone w 1976 roku. 

Skansen podzielony jest na sześć sektorów prezentujących budownictwo: terenów wyżynnych, świętokrzyskie, nadwiślańskie, terenów lessowych, dworskie i małomiasteczkowe.

Wioska indiańska "Bonanza"

Odległość od Hotelu Europa – 50 km, około 45 minut
Wioska położona jest w Zielonce koło Iwanisk na otoczonym lasami terenie o powierzchni hektara. W czterech indiańskich namiotach tipi mieści się między innymi - świetlica z kinem, wystawa przedmiotów indiańskich, strefa relaksu i miejsca noclegowe.

Na terenie wioski znajduje się także plac zabaw, tory przeszkód, stanowiska łucznicze, platforma pogrzebowa Indian, szałas potu, mini zoo, gastronomia i kiosk z pamiątkami. Dzieci bawią się pod opieką animatorów gwarantujących dobrą zabawę.

Turystów indywidualnych zapraszamy w dni powszednie w godz. 9.00-20.00, weekendy i święta 10.00-22.00.

Więcej informacji:
tel: +48 tel. 885 010 525
www.indianieswietokrzyskie.pl

Wąchock

Odległość od Hotelu Europa – 6 km, około 5 minut
Miasteczko koło Starachowic słynie nie tylko z dowcipów, ale przede wszystkim z Cystersów sprowadzonych tu w 1179 r. z burgundzkiego opactwa Morimond, przez biskupa krakowskiego Gedeona Gryfitę. W latach 1218–1239 włoski warsztat cysterski br. Simona wzniósł tu kamienne opactwo wzorowane na architekturze toskańskiej. Do dziś zachował się pierwotny, romański układ zespołu klasztornego. W latach późniejszych zespół klasztorny wielokrotnie przebudowywano. Przybywający tu miłośnicy architektury sakralnej podziwiać mogą: późnoromański kościół klasztorny, zbudowany na planie krzyża łacińskiego z dwubarwnych ciosów kamiennych; klasztor z doskonale zachowanymi romańskimi wnętrzami, z przepięknym kapitularzem stanowiącym wyjątkowej wartości arcydzieł o cystersów w Polsce.

Ziemia Konecka

Odległość od Hotelu Europa – 54 km, około 50 minut
Najbardziej atrakcyjne przyrodniczo tereny położone są wzdłuż doliny rzeki Czarnej i jej dopływów, które wiją się malowniczymi meandrami między wzniesieniami pasma Wzgórz Koneckich. W otoczeniu dziewiczej natury, kryjącej rzadkie gatunki fauny i flory (np. żeremia bobrów), istnieje zapotrzebowanie na infrastrukturę turystyczną o wysokim standardzie. Na całej długości tej rzeki (85 km) znajdują się liczne zbiorniki wodne, które nadają krajobrazowi niepowtarzalny charakter. Do największych i najbardziej znanych miejscowości turystycznych należy Sielpia. Bogata infrastruktura turystyczna połączona z walorami krajobrazu i środowiska naturalnego, przyciąga tutaj każdego lata rzesze turystów i wczasowiczów z całej Polski. Na Ziemi Koneckiej znajduje się wiele zabytkowych obiektów, do których można organizować wycieczki autobusowe, piesze bądź rowerowe.

Więćej informacji: www.konskie.travel

Opatów

Odległość od Hotelu Europa – 44 km, około 40 minut
Opatów jest jednym z najstarszych ośrodków ziemi sandomierskiej. Początki osadnictwa na dzisiejszym terenie miasta są datowane na przełom X i XI wieków. Gród powstał zapewne w ramach budowy struktury administracyjno - gospodarczej państwa pod koniec X lub w początkach XI w. W mieście znajduje się wiele obiektów historycznych wpisanych na listę zabytków:

 • Układ urbanistyczny, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.
 • Kolegiata św. Marcina, świątynia w stylu romańskim pochodząca z II poł. XII w.
 • Pozostałości murów miejskich wzniesionych przez kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego z jedyną zachowaną bramą.
 • Barokowy klasztor oo. Bernardynów wzniesiony w XIV-XV w. na miejscu osady Żmigród.
 • Podziemia Opatowskie – system dawnych piwnic kupieckich wydrążonych w lessie pod rynkiem starego miasta (Placem Obrońców Pokoju).
 • Mogiła powstańców z 1863 r.
 • I wiele innych.

Pałac w Kurozwękach

Odległość od Hotelu Europa – 58 km, około 50 minut
Kurozwęki to malowniczo położony zakątek, będący znakomitym miejscem zarówno do spokojnych spacerów, jak i do przeżycia wielu ciekawych przygód. Obecny właściciel po odkupieniu rodzinnego majątku z rąk państwa, sprowadził do Kurozwęk stado bizonów i postanowił stworzyć tu wiele wyjątkowych atrakcji dla turystów.

Pacanow

Odległość od Hotelu Europa – 86 km, około 80 minut
KuroEuropejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. ECB zostało powołane w 2005 roku przez Gminę Pacanów i Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w celu przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek.

Pomysłodawcą idei jest Waldemar Dąbrowski – Minister Kultury w latach 2002 – 2005. Z jego inicjatywy w 2003r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. Festiwal stał się bodźcem do stworzenia nowoczesnego dziecięcego ośrodka kultury o znaczeniu międzynarodowym, którego zadaniem jest bawiąc uczyć. Nie ma w Polsce lepszego miejsca na taką działalność jak właśnie Pacanów, którego po całym świecie szukał rezolutny Koziołek Matołek.

Kielce

Odległość od Hotelu Europa – 54 km, około 50 minut
Stolica województwa świętokrzyskiego. Blisko 200-tysięczne miasto położone nad rzeką Silnicą, w Górach Świętokrzyskich, będących częścią Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Miasto zajmuje powierzchnię 109 kilometrów kwadratowych. Osada nad Silnicą powstała w XI stuleciu i od tego czasu aż do XVIII wieku Kielce były własnością prywatną biskupów krakowskich. Brak jest dokładnej daty nadania praw miejskich. Dynamiczny rozwój Kielce przeżywają w XVI i XVII wieku, jest to związane z eksploatacją i przerobem rud miedzi, żelaza i ołowiu. W 1816 roku Stanisław Staszic zakłada w Kielcach Dyrekcję Główną Górniczą i Szkołę Akademiczno-Górniczą - pierwszą w kraju wyższą uczelnię techniczną. Najstarszym zakładem przemysłowym miasta jest Kielecka Fabryka Pomp "Białogon", której poprzedniczką była Huta "Aleksandra" założona w 1817 roku. Równie bogate są tradycje Fabryki Samochodów Specjalizowanych "SHL" kontynuującej tradycje Huty Ludwików. NSK "Iskra" produkująca łożyska toczne i świece zapłonowe, to dawna fabryka broni "Granat".

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij